Тези промени са придружени от нови условия и отделни бюджети, насочени към опазване на околната среда.
Структура и бюджет на интервенциите
Интервенция Г.1 е насочена към инвестиции в земеделски стопанства и включва подмярка Г.1.1, фокусирана върху опазването на околната среда. Стартирането на приема по тези мерки е планирано за периода септември-ноември 2025 г. Бюджетът е разпределен, както следва:
-
- мярка Г.1: 145 млн. евро
- мярка Г.1.1: 65 млн. евро
Интервенцията по мярка Г.2 обхваща инвестиции за преработка на селскостопански продукти, като подмярка Г.2.1 е насочена към екологични инвестиции. Приемът по тези мерки се очаква да започне между ноември 2025 г. и януари 2026 г. Бюджетното разпределение е следното:
-
- мярка Г.2: 175 млн. евро
- мярка Г.2.1: 55 млн. евро
Възможности за кандидатстване и финансови параметри
Кандидатите имат възможност да подават отделни проекти по основната интервенция и по подмярката с екологична насоченост или да обединят инвестициите в един проект. При инвестициите в земеделски стопанства (Г.1 и Г.1.1), максималната стойност на допустимите разходи е:
-
- 1 млн. евро при отделно кандидатстване
- 1,8 млн. евро при комбиниран проект
За проекти за земеделска техника, лимитите са:
-
- 450 000 евро при отделно кандидатстване
- 700 000 евро при комбиниран проект
Финансовата помощ покрива 50% от допустимите разходи, с възможност за увеличение с 25% за групи и организации на производители и допълнителни 10% за чувствителните сектори. При интервенциите за преработка (Г.2 и Г.2.1), максималните допустими разходи са:
-
- 2 млн. евро при отделно кандидатстване
- 3 млн. евро при комбиниран проект
Фокус на екологичните подмерки
Подмерките Г.1.1 и Г.2.1 са специално насочени към екологични инвестиции. При Г.1.1 се подкрепят дейности като биологично производство, прецизно земеделие, опазване на генофонда, внедряване на възобновяеми енергийни източници и подобряване на хуманното отношение към животните. В Г.2.1 се включват инвестиции в преработката на биологични продукти, изграждане на пречиствателни съоръжения, управление на отпадъци и внедряване на възобновяеми енергийни източници.
За да получите професионална консултация по предстоящите приеми, се свържете с екипа на Сибола, който има над 20 години опит в консултирането на европейски проекти:
0897 97 14 91
info@cibolabg.com
